
Indo Heriz Rug 8x10, Red and Navy Blue, Allover Pattern, Wool Handmade Carpet
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | India |
| Size (ft/inches) | 8' x 10' 2" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Red, Navy Blue, Blue | |
| Age | 2000s |
| Collection | Indo Heriz |
| SKU | 2312L025 |
| Rug Number | ROB3756-CHA |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |
Original: $2,800.00
-65%$2,800.00
$980.00Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | India |
| Size (ft/inches) | 8' x 10' 2" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Red, Navy Blue, Blue | |
| Age | 2000s |
| Collection | Indo Heriz |
| SKU | 2312L025 |
| Rug Number | ROB3756-CHA |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























