Indo Gabbeh Rug 5x8, Contemporary Wool Stripped Modern Area Rug, Hand Knotted Medium Sized Carpet

Indo Gabbeh Rug 5x8, Contemporary Wool Stripped Modern Area Rug, Hand Knotted Medium Sized Carpet
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | India |
| Size (ft/inches) | 5' 4" x 8' |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Grey, Cream, Multicolor | |
| Age | 2000s |
| Collection | Indo Gabbeh |
| SKU | 2302L025 |
| Rug Number | JESS1259-KH-FOLD |
| Condition/Notes | A beautiful vintage oriental rug in very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Good pile. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |
Original: $1,199.00
-65%$1,199.00
$419.65Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | India |
| Size (ft/inches) | 5' 4" x 8' |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Grey, Cream, Multicolor | |
| Age | 2000s |
| Collection | Indo Gabbeh |
| SKU | 2302L025 |
| Rug Number | JESS1259-KH-FOLD |
| Condition/Notes | A beautiful vintage oriental rug in very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Good pile. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























