
Indo Chinese Wool Rug 9x12, Ivory and Rust Red, Dragon Motifs
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | India |
| Size (ft/inches) | 8' 10" x 11' 9" |
| Pile Height | 1/2" |
| Color(s) | Ivory, Rust Red | Multicolor |
| Age | 2000s |
| Collection | Indo Chinese |
| SKU | 2408L034 |
| Rug Number | MTM4258-GAL |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |
Original: $2,950.00
-65%$2,950.00
$1,032.50Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | India |
| Size (ft/inches) | 8' 10" x 11' 9" |
| Pile Height | 1/2" |
| Color(s) | Ivory, Rust Red | Multicolor |
| Age | 2000s |
| Collection | Indo Chinese |
| SKU | 2408L034 |
| Rug Number | MTM4258-GAL |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























