Indo Chinese Aubusson Wool Rug 10x14, Pink and Cream, Handmade Vintage Wool Carpet, Elegant European Design

Indo Chinese Aubusson Wool Rug 10x14, Pink and Cream, Handmade Vintage Wool Carpet, Elegant European Design
| Construction Technique | Handmade Hand Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | India |
| Size (ft/inches) | 10' 1" x 13' 8" |
| Pile Height | 1/2" |
| Color(s) | Pink, Cream | |
| Age | 1960s |
| Collection | Aubusson |
| SKU | 2309L022 |
| Rug Number | NIN2759-JM |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Construction Technique | Handmade Hand Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | India |
| Size (ft/inches) | 10' 1" x 13' 8" |
| Pile Height | 1/2" |
| Color(s) | Pink, Cream | |
| Age | 1960s |
| Collection | Aubusson |
| SKU | 2309L022 |
| Rug Number | NIN2759-JM |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























