
Indo Chinese Aubusson Rug 6x9, Light Blue and Ivory, Handmade Vintage Wool Carpet
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | India |
| Size (ft/inches) | 6' x 8' 10" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Light Blue, Ivory, Blue | |
| Age | 1960s |
| Collection | Indo Chinese Aubusson |
| SKU | 2311L041 |
| Rug Number | ROB1756-JM-F |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |
Original: $1,450.00
-65%$1,450.00
$507.50Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | India |
| Size (ft/inches) | 6' x 8' 10" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Light Blue, Ivory, Blue | |
| Age | 1960s |
| Collection | Indo Chinese Aubusson |
| SKU | 2311L041 |
| Rug Number | ROB1756-JM-F |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























