Indian Striped Blanket 6x9, Large Indo Kilim Area Rug, Earthern Tones Woolen Hand-Woven Flatweave South American Style Queen Size Bedspread

Indian Striped Blanket 6x9, Large Indo Kilim Area Rug, Earthern Tones Woolen Hand-Woven Flatweave South American Style Queen Size Bedspread
| Construction Technique | Handmade Hand-Woven |
| Materials | Wool |
| Origin | India |
| Size (ft/inches) | 6' 4" x 9' 4" |
| Pile Height | 1/8" (Flatweave) |
| Color(s) | Ivory, Brown, Gray, Tan | |
| Age | 2000s |
| Collection | Indian Kilim |
| SKU | 2110L012 |
| Rug Number | MA252-JM |
| Condition/Notes | A beautiful new Indian textile in excellent condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Can be used as a blanket or a rug. Ready to be enjoyed in your space. |
Original: $399.00
-65%$399.00
$139.65Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Construction Technique | Handmade Hand-Woven |
| Materials | Wool |
| Origin | India |
| Size (ft/inches) | 6' 4" x 9' 4" |
| Pile Height | 1/8" (Flatweave) |
| Color(s) | Ivory, Brown, Gray, Tan | |
| Age | 2000s |
| Collection | Indian Kilim |
| SKU | 2110L012 |
| Rug Number | MA252-JM |
| Condition/Notes | A beautiful new Indian textile in excellent condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Can be used as a blanket or a rug. Ready to be enjoyed in your space. |























