Indian Runner Rug 2.6 x 12, Navy Blue Beige Oriental Runner Rug 12ft Long, Narrow Hallway Runner, Wool Hand Knotted Indo Persian Mahal Rug

Indian Runner Rug 2.6 x 12, Navy Blue Beige Oriental Runner Rug 12ft Long, Narrow Hallway Runner, Wool Hand Knotted Indo Persian Mahal Rug
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | India |
| Size (ft/inches) | 2' 6" x 12' |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Navy Blue, Beige, Green | |
| Age | 2000s |
| Collection | Indo Mahal |
| SKU | 2212L033 |
| Rug Number | NIN2759-KHR |
| Condition/Notes | A beautiful vintage oriental runner rug in very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Good pile & fringes. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |
Original: $2,159.00
-65%$2,159.00
$755.65Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | India |
| Size (ft/inches) | 2' 6" x 12' |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Navy Blue, Beige, Green | |
| Age | 2000s |
| Collection | Indo Mahal |
| SKU | 2212L033 |
| Rug Number | NIN2759-KHR |
| Condition/Notes | A beautiful vintage oriental runner rug in very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Good pile & fringes. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























