Indian Rug 9x12 Red Indo Bidjar Rug 9x12 Vintage Rug Allover Pattern Medallion Rug Wool Rug Nice Persian Design

Indian Rug 9x12 Red Indo Bidjar Rug 9x12 Vintage Rug Allover Pattern Medallion Rug Wool Rug Nice Persian Design
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | India |
| Size (ft/inches) | 8' 7" x 12' |
| Pile Height | .5" |
| Color(s) | Red | Beige |
| Age | 1970s |
| Collection | Indian |
| SKU | 2102L001 |
| Rug Number | ALI3008KH |
| Condition/Notes | Nice rug in good condition. No stains or odors. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |
Original: $2,226.00
-65%$2,226.00
$779.10Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | India |
| Size (ft/inches) | 8' 7" x 12' |
| Pile Height | .5" |
| Color(s) | Red | Beige |
| Age | 1970s |
| Collection | Indian |
| SKU | 2102L001 |
| Rug Number | ALI3008KH |
| Condition/Notes | Nice rug in good condition. No stains or odors. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























