
Indian Kashmiri Silk Rug 6x10, Ivory, Floral Medallion
A Fine Vintage Handmade Hand-Knotted Silk Indian Kashmiri Area Rug. A great way to transform any space.
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Silk |
| Origin | India |
| Size (ft/inches) | 6' x 9' 7" |
| Pile Height | 3/8" |
| Color(s) | Ivory, Black | Multicolor |
| Age | 1980s |
| Collection | Indian Kashmiri |
| SKU | 2103L090 |
| Rug Number | YAHY2252-JM |
| Condition/Notes | A beautiful, hand-knotted vintage silk rug in great condition. Free of stains, odors, discolorations, tear, etc. Good pile and fringes. Recently professionally cleaned and ready to be enjoyed in your space. |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
A Fine Vintage Handmade Hand-Knotted Silk Indian Kashmiri Area Rug. A great way to transform any space.
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Silk |
| Origin | India |
| Size (ft/inches) | 6' x 9' 7" |
| Pile Height | 3/8" |
| Color(s) | Ivory, Black | Multicolor |
| Age | 1980s |
| Collection | Indian Kashmiri |
| SKU | 2103L090 |
| Rug Number | YAHY2252-JM |
| Condition/Notes | A beautiful, hand-knotted vintage silk rug in great condition. Free of stains, odors, discolorations, tear, etc. Good pile and fringes. Recently professionally cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























