Indian Kashmiri Silk Rug 4x7, Tree of Life Design, Very Fine 380 KPSI, Birds
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Silk |
| Origin | India |
| Size (ft/inches) | 4' x 6' 7" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Ivory | Brown |
| Age | 1960s |
| Collection | Tree of Life Indian Kashmiri |
| SKU | 2405L096 |
| Rug Number | MTM3005-HA |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Very finely hand knotted with a knot density of 380 KPSI. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Silk |
| Origin | India |
| Size (ft/inches) | 4' x 6' 7" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Ivory | Brown |
| Age | 1960s |
| Collection | Tree of Life Indian Kashmiri |
| SKU | 2405L096 |
| Rug Number | MTM3005-HA |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Very finely hand knotted with a knot density of 380 KPSI. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























