
Indian Kashmiri Silk Rug 4x6, Panel Design, Multicolor, Fine
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Silk |
| Origin | India |
| Size (ft/inches) | 4' x 6' 3" |
| Pile Height | 1/4" |
| Color(s) | Multicolor | |
| Age | 1960s |
| Collection | Indian Kashmiri |
| SKU | 2401L020 |
| Rug Number | FB3251-HA |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |
Original: $2,450.00
-65%$2,450.00
$857.50Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Silk |
| Origin | India |
| Size (ft/inches) | 4' x 6' 3" |
| Pile Height | 1/4" |
| Color(s) | Multicolor | |
| Age | 1960s |
| Collection | Indian Kashmiri |
| SKU | 2401L020 |
| Rug Number | FB3251-HA |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























