
Indian Agra Rug 9x12, Fine Oriental Carpet
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | India |
| Size (ft/inches) | 9' 3" x 11' 9" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Light Green, Multicolor | |
| Age | 2000s |
| Collection | Indian Agra |
| SKU | 2407L094 |
| Rug Number | TED6007-CHR |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Finely hand knotted with a knot density of 170 KPSI. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |
Original: $3,950.00
-65%$3,950.00
$1,382.50Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | India |
| Size (ft/inches) | 9' 3" x 11' 9" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Light Green, Multicolor | |
| Age | 2000s |
| Collection | Indian Agra |
| SKU | 2407L094 |
| Rug Number | TED6007-CHR |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Finely hand knotted with a knot density of 170 KPSI. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























