
Indian Agra Rug 6x9, Floral, Traditional Rug, Dark Green Maroon Tan
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | India |
| Size (ft/inches) | 6' x 8' 10" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Dark Green/Teal, Maroon, Tan | Green, Beige |
| Age | 2000s |
| Collection | Indian Agra |
| SKU | 2401L078 |
| Rug Number | FAR2751-JM-R |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |
Original: $2,100.00
-65%$2,100.00
$735.00Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | India |
| Size (ft/inches) | 6' x 8' 10" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Dark Green/Teal, Maroon, Tan | Green, Beige |
| Age | 2000s |
| Collection | Indian Agra |
| SKU | 2401L078 |
| Rug Number | FAR2751-JM-R |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























