Indian Agra Rug 10x14, Traditional Oriental Carpet, Room Sized Wool Area Rug, Floral, Maroon

Indian Agra Rug 10x14, Traditional Oriental Carpet, Room Sized Wool Area Rug, Floral, Maroon
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | India |
| Size (ft/inches) | 10' x 14' 3" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Maroon, Black | |
| Age | 2000s |
| Collection | Indian Agra |
| SKU | 2401L112 |
| Rug Number | FAR4751-EV |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |
Original: $3,800.00
-65%$3,800.00
$1,330.00Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | India |
| Size (ft/inches) | 10' x 14' 3" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Maroon, Black | |
| Age | 2000s |
| Collection | Indian Agra |
| SKU | 2401L112 |
| Rug Number | FAR4751-EV |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























