
Heriz Rug 3.6 x 5, Handmade Vintage Wool Carpet, Couristan Carpet, Persian Design, Black
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | China |
| Size (ft/inches) | 3' 6" x 5' 1" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Black | Taupe-Brown |
| Age | 1990s |
| Collection | Heriz |
| SKU | 2308L025 |
| Rug Number | NIN1758-JM |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |
Original: $999.00
-65%$999.00
$349.65Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | China |
| Size (ft/inches) | 3' 6" x 5' 1" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Black | Taupe-Brown |
| Age | 1990s |
| Collection | Heriz |
| SKU | 2308L025 |
| Rug Number | NIN1758-JM |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























