HomeStore
Hallway Runner Rug, Kitchen Runner, Sultanabad Hand Knotted Rug, Farmhouse Rug, 1950s Rug, Mahal Rug, Turkish Rug, Long Runner, Yellow

1 / 12
Hallway Runner Rug, Kitchen Runner, Sultanabad Hand Knotted Rug, Farmhouse Rug, 1950s Rug, Mahal Rug, Turkish Rug, Long Runner, Yellow
A Beautiful Semi Antique Handmade Hand-Knotted Wool Turkish Mahal Sultanabad Runner. A great way to transform any space.
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Turkey |
| Size (ft/inches) | 3' x 12' 9" |
| Pile Height | 1/4" |
| Color(s) | Light Yellow, Blue, Red, Ivory, Sky Blue | |
| Age | 1950s |
| Collection | Turkish Mahal Sultanabad |
| SKU | 2110L037 |
| Rug Number | BRIM2254-KH |
| Condition/Notes | A beautiful vintage Turkish runner rug in very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Good pile. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |
$1,669.00
Hallway Runner Rug, Kitchen Runner, Sultanabad Hand Knotted Rug, Farmhouse Rug, 1950s Rug, Mahal Rug, Turkish Rug, Long Runner, Yellow—
$1,669.00
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
A Beautiful Semi Antique Handmade Hand-Knotted Wool Turkish Mahal Sultanabad Runner. A great way to transform any space.
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Turkey |
| Size (ft/inches) | 3' x 12' 9" |
| Pile Height | 1/4" |
| Color(s) | Light Yellow, Blue, Red, Ivory, Sky Blue | |
| Age | 1950s |
| Collection | Turkish Mahal Sultanabad |
| SKU | 2110L037 |
| Rug Number | BRIM2254-KH |
| Condition/Notes | A beautiful vintage Turkish runner rug in very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Good pile. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























