Gray Turkish Kilim Carpet 5' 7" x 7' 7", Medium Kilim Rug, Hand-Knotted, Blue & Red Border, Minimalistic Design, Geometric, Wool, New

Gray Turkish Kilim Carpet 5' 7" x 7' 7", Medium Kilim Rug, Hand-Knotted, Blue & Red Border, Minimalistic Design, Geometric, Wool, New
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Turkey |
| Size (ft/inches) | 5' 7" x 7' 7" |
| Pile Height | 1/4" (Flatweave) |
| Color(s) | Gray | Blue, Red |
| Age | 2000s |
| Collection | Geometric Kilim |
| SKU | 2106J013 |
| Rug Number | SA2250-JM |
| Condition/Notes | A beautiful new hand-knotted wool Turkish kilim rug in mint condition. Ready to be enjoyed in your space. |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Turkey |
| Size (ft/inches) | 5' 7" x 7' 7" |
| Pile Height | 1/4" (Flatweave) |
| Color(s) | Gray | Blue, Red |
| Age | 2000s |
| Collection | Geometric Kilim |
| SKU | 2106J013 |
| Rug Number | SA2250-JM |
| Condition/Notes | A beautiful new hand-knotted wool Turkish kilim rug in mint condition. Ready to be enjoyed in your space. |























