Gray Kilim Carpet, Yellow, Red, Blue Checkerboard Pattern, Flatweave, New, Geometric, Hand-Knotted, Wool, Turkish Area Rug, 5' 9" x 7' 9"

Gray Kilim Carpet, Yellow, Red, Blue Checkerboard Pattern, Flatweave, New, Geometric, Hand-Knotted, Wool, Turkish Area Rug, 5' 9" x 7' 9"
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Turkey |
| Size (ft/inches) | 5' 9" x 7' 9" |
| Pile Height | 1/4" (Flatweave) |
| Color(s) | Gray | Yellow, Red, Blue |
| Age | 2000s |
| Collection | Geometric Kilim |
| SKU | 2106J016 |
| Rug Number | SAL2204-JM |
| Condition/Notes | A beautiful new hand-knotted wool Turkish kilim rug in mint condition. Ready to be enjoyed in your space. |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Turkey |
| Size (ft/inches) | 5' 9" x 7' 9" |
| Pile Height | 1/4" (Flatweave) |
| Color(s) | Gray | Yellow, Red, Blue |
| Age | 2000s |
| Collection | Geometric Kilim |
| SKU | 2106J016 |
| Rug Number | SAL2204-JM |
| Condition/Notes | A beautiful new hand-knotted wool Turkish kilim rug in mint condition. Ready to be enjoyed in your space. |























