
German Rug 7x10, Vintage Handmade Carpet, Contemporary
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Germany |
| Size (ft/inches) | 6' 9" x 9' 10" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Cream/Light Tan, Black | |
| Age | 2000s |
| Collection | German |
| SKU | 2401L025 |
| Rug Number | GEO3251-MISS |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Germany |
| Size (ft/inches) | 6' 9" x 9' 10" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Cream/Light Tan, Black | |
| Age | 2000s |
| Collection | German |
| SKU | 2401L025 |
| Rug Number | GEO3251-MISS |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























