Fine Sino Persian Rug 7x10 ft, Floral Central Medallion Oriental Carpet, Red Navy Blue Cream, Hand Knotted Wool Traditional Vintage Rug

Fine Sino Persian Rug 7x10 ft, Floral Central Medallion Oriental Carpet, Red Navy Blue Cream, Hand Knotted Wool Traditional Vintage Rug
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | China |
| Size (ft/inches) | 7' 2" x 10' 2" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Red, Navy Blue, Cream | |
| Age | 1980s |
| Collection | Floral Medallion |
| SKU | 2211L052 |
| Rug Number | NIN4001-EV |
| Condition/Notes | A beautiful vintage oriental rug in very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Good pile & fringes. Recently professionally cleaned and ready to be enjoyed in your space. |
Original: $3,699.00
-65%$3,699.00
$1,294.65Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | China |
| Size (ft/inches) | 7' 2" x 10' 2" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Red, Navy Blue, Cream | |
| Age | 1980s |
| Collection | Floral Medallion |
| SKU | 2211L052 |
| Rug Number | NIN4001-EV |
| Condition/Notes | A beautiful vintage oriental rug in very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Good pile & fringes. Recently professionally cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























