
Fine Persian Tabriz Rug 3x5, Floral Medallion, 340 KPSI, Ivory Salmon
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Persian Tabriz |
| Size (ft/inches) | 3' 4" x 5' 3" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Ivory, Salmon, Light Blue, Green | |
| Age | 1960s |
| Collection | Floral Medallion |
| SKU | 2402L158 |
| Rug Number | HAM4002-HA |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. Very finely hand knotted with a knot density of 340 KPSI. |
Original: $2,700.00
-65%$2,700.00
$945.00Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Persian Tabriz |
| Size (ft/inches) | 3' 4" x 5' 3" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Ivory, Salmon, Light Blue, Green | |
| Age | 1960s |
| Collection | Floral Medallion |
| SKU | 2402L158 |
| Rug Number | HAM4002-HA |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. Very finely hand knotted with a knot density of 340 KPSI. |























