Fine Persian Qum Rug 3x5, Semi Antique Vintage Oriental Ghom Carpet, Floral Medallion, Highly Detailed, Hand Knotted, Navy Blue, Wool Area Rug, Birds

Fine Persian Qum Rug 3x5, Semi Antique Vintage Oriental Ghom Carpet, Floral Medallion, Highly Detailed, Hand Knotted, Navy Blue, Wool Area Rug, Birds
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Persian Qum |
| Size (ft/inches) | 3' 4" x 4' 11" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Navy Blue, Light Blue, Gold, Cream, Tan | Multicolor |
| Age | 1950s |
| Collection | Floral Medallion |
| SKU | 2210L044 |
| Rug Number | NIN2007-KHR |
| Condition/Notes | A beautiful semi-antique genuine oriental rug in very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Good pile & fringes. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |
Original: $1,999.00
-65%$1,999.00
$699.65Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Persian Qum |
| Size (ft/inches) | 3' 4" x 4' 11" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Navy Blue, Light Blue, Gold, Cream, Tan | Multicolor |
| Age | 1950s |
| Collection | Floral Medallion |
| SKU | 2210L044 |
| Rug Number | NIN2007-KHR |
| Condition/Notes | A beautiful semi-antique genuine oriental rug in very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Good pile & fringes. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























