Fine Persian Bidjar Rug 3x5 ft, Ruby Red and Black, Geometric Medallion, Hand Knotted Semi Antique Oriental Bijar Carpet, Wool Area Rug, Tribal Rug

Fine Persian Bidjar Rug 3x5 ft, Ruby Red and Black, Geometric Medallion, Hand Knotted Semi Antique Oriental Bijar Carpet, Wool Area Rug, Tribal Rug
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Persian Bidjar |
| Size (ft/inches) | 3' 4" x 4' 9" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Ruby Red, Black, Light Blue | Green, Multicolor |
| Age | 1950s |
| Collection | Geometric Medallion |
| SKU | 2210L046 |
| Rug Number | NIN4506-KHR |
| Condition/Notes | A beautiful semi-antique genuine oriental rug in very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Good pile & fringes. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |
Original: $3,299.00
-65%$3,299.00
$1,154.65Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Persian Bidjar |
| Size (ft/inches) | 3' 4" x 4' 9" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Ruby Red, Black, Light Blue | Green, Multicolor |
| Age | 1950s |
| Collection | Geometric Medallion |
| SKU | 2210L046 |
| Rug Number | NIN4506-KHR |
| Condition/Notes | A beautiful semi-antique genuine oriental rug in very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Good pile & fringes. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























