Fine Antique Persian Light Colored Kashan Carpet, 7x12, Top Quality, Rare, Ivory & Blues, Hand-Knotted, Wool

Fine Antique Persian Light Colored Kashan Carpet, 7x12, Top Quality, Rare, Ivory & Blues, Hand-Knotted, Wool
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Persian - Kashan |
| Size (ft/inches) | 7' 4" x 11' 10" |
| Pile Height | 3/8" |
| Color(s) | Ivory | Light Blue, Dark Blue, Brown |
| Age | 1920s |
| Collection | Allover Floral |
| SKU | 2106L037 |
| Rug Number | TS10008-HA |
| Condition/Notes | A very rare & unique antique authentic oriental rug in nice condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Good pile. One of a kind colors & design. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Persian - Kashan |
| Size (ft/inches) | 7' 4" x 11' 10" |
| Pile Height | 3/8" |
| Color(s) | Ivory | Light Blue, Dark Blue, Brown |
| Age | 1920s |
| Collection | Allover Floral |
| SKU | 2106L037 |
| Rug Number | TS10008-HA |
| Condition/Notes | A very rare & unique antique authentic oriental rug in nice condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Good pile. One of a kind colors & design. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























