Exceptional Silk Rug 2.6 x 4, Very Fine 630 KPSI, Persian Vase Tree of Life Bird Pictorials, Handmade

Exceptional Silk Rug 2.6 x 4, Very Fine 630 KPSI, Persian Vase Tree of Life Bird Pictorials, Handmade
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Silk |
| Origin | China |
| Size (ft/inches) | 2' 6" x 4' |
| Pile Height | 1/4" |
| Color(s) | Cream, Pink, Midnight Blue | |
| Age | 2000s |
| Collection | Tree of Life |
| SKU | 2408L105 |
| Rug Number | TE5008-OF-R |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Extremely fine, 630 KPSI. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |
Original: $3,500.00
-65%$3,500.00
$1,225.00Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Silk |
| Origin | China |
| Size (ft/inches) | 2' 6" x 4' |
| Pile Height | 1/4" |
| Color(s) | Cream, Pink, Midnight Blue | |
| Age | 2000s |
| Collection | Tree of Life |
| SKU | 2408L105 |
| Rug Number | TE5008-OF-R |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Extremely fine, 630 KPSI. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























