Elegant Aubusson Rug 10 x 14, Cream and Ivory Simple Aubusson Floral Carpet, Hand-Woven, European, New Aubusson Rug, Wool Area Rug, Violins

Elegant Aubusson Rug 10 x 14, Cream and Ivory Simple Aubusson Floral Carpet, Hand-Woven, European, New Aubusson Rug, Wool Area Rug, Violins
| Construction Technique | Handmade Hand-Woven |
| Materials | Wool |
| Origin | China |
| Size (ft/inches) | 9' 8" x 13' 10" |
| Pile Height | 1/8" (Flatweave) |
| Color(s) | Cream, Ivory, Beige | |
| Age | 2000s |
| Collection | Aubusson Savonnerie |
| SKU | 2108L105 |
| Rug Number | MA6500-JM |
| Condition/Notes | A beautiful new rug in excellent condition. Features various instruments. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Ready to be enjoyed in your space. |
Original: $4,569.00
-65%$4,569.00
$1,599.15Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Construction Technique | Handmade Hand-Woven |
| Materials | Wool |
| Origin | China |
| Size (ft/inches) | 9' 8" x 13' 10" |
| Pile Height | 1/8" (Flatweave) |
| Color(s) | Cream, Ivory, Beige | |
| Age | 2000s |
| Collection | Aubusson Savonnerie |
| SKU | 2108L105 |
| Rug Number | MA6500-JM |
| Condition/Notes | A beautiful new rug in excellent condition. Features various instruments. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Ready to be enjoyed in your space. |























