Egyptian Mahal Rug 10x14, Large Vintage Floral Hand Knotted Wool Carpet 10 x 14, Dark Green and Beige Traditional Handmade Persian Area Rug

Egyptian Mahal Rug 10x14, Large Vintage Floral Hand Knotted Wool Carpet 10 x 14, Dark Green and Beige Traditional Handmade Persian Area Rug
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Egypt |
| Size (ft/inches) | 10' 5" x 13' 10" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Dark Green, Beige, Tan | |
| Age | 1980s |
| Collection | Egyptian Mahal |
| SKU | 2212L036 |
| Rug Number | BRG6509-EV |
| Condition/Notes | A beautiful vintage oriental rug in very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Good pile & fringes. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |
Original: $5,199.00
-65%$5,199.00
$1,819.65Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Egypt |
| Size (ft/inches) | 10' 5" x 13' 10" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Dark Green, Beige, Tan | |
| Age | 1980s |
| Collection | Egyptian Mahal |
| SKU | 2212L036 |
| Rug Number | BRG6509-EV |
| Condition/Notes | A beautiful vintage oriental rug in very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Good pile & fringes. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























