Dark Red Silk Carpet 5.3 x 7.6 ft, 5x8 Silk Rug, New Turkish Silk Carpet, Mint Condition, Beige & Red Area Rug, Bamboo Silk, High Quality

Dark Red Silk Carpet 5.3 x 7.6 ft, 5x8 Silk Rug, New Turkish Silk Carpet, Mint Condition, Beige & Red Area Rug, Bamboo Silk, High Quality
| Construction Technique | Power-Loomed |
| Materials | Bamboo Silk |
| Origin | Turkey |
| Size (ft/inches) | 5' 3" x 7' 6" |
| Pile Height | 3/8" |
| Color(s) | Dark Red | Beige, Cream |
| Age | 2000s - Present |
| Collection | Luxurious |
| SKU | 2105L235 |
| Rug Number | SAL2003 |
| Condition/Notes | A beautiful, soft, new, and luxurious bamboo silk rug in mint condition. Ready to be enjoyed in your space. |
Original: $1,499.00
-65%$1,499.00
$524.65Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Construction Technique | Power-Loomed |
| Materials | Bamboo Silk |
| Origin | Turkey |
| Size (ft/inches) | 5' 3" x 7' 6" |
| Pile Height | 3/8" |
| Color(s) | Dark Red | Beige, Cream |
| Age | 2000s - Present |
| Collection | Luxurious |
| SKU | 2105L235 |
| Rug Number | SAL2003 |
| Condition/Notes | A beautiful, soft, new, and luxurious bamboo silk rug in mint condition. Ready to be enjoyed in your space. |























