
Couristan Rug 8x11 Brown Contemporary Wool Belgium Power Loomed Carpet
| Construction Technique | Power-Loomed, Hand Finished |
| Materials | Wool |
| Origin | Belguim |
| Size (ft/inches) | 8' x 11' 4" |
| Pile Height | 1/4" |
| Color(s) | Brown, Multicolor | |
| Age | 2000s |
| Collection | Contemporary |
| SKU | 2409L002 |
| Rug Number | AZIZ1500-UNK |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |
Original: $2,500.00
-65%$2,500.00
$875.00Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Construction Technique | Power-Loomed, Hand Finished |
| Materials | Wool |
| Origin | Belguim |
| Size (ft/inches) | 8' x 11' 4" |
| Pile Height | 1/4" |
| Color(s) | Brown, Multicolor | |
| Age | 2000s |
| Collection | Contemporary |
| SKU | 2409L002 |
| Rug Number | AZIZ1500-UNK |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























