
Chinese Wool Rug 8x11, Navy Blue and Beige, Simple Design, Fete Carpet
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | China |
| Size (ft/inches) | 8' x 11' 2" |
| Pile Height | 1/2" |
| Color(s) | Navy Blue, Beige | |
| Age | 1950s |
| Collection | Chinese |
| SKU | 2405L047 |
| Rug Number | TS5255-JM |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | China |
| Size (ft/inches) | 8' x 11' 2" |
| Pile Height | 1/2" |
| Color(s) | Navy Blue, Beige | |
| Age | 1950s |
| Collection | Chinese |
| SKU | 2405L047 |
| Rug Number | TS5255-JM |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























