Chinese Wool Rug 5.9 x 9, Tan and Brown Asian Art Deco Carpet, Vintage 1960s Oriental Rug, Hand-Knotted Rug, Soft Wool, Medallion, Pair B

Chinese Wool Rug 5.9 x 9, Tan and Brown Asian Art Deco Carpet, Vintage 1960s Oriental Rug, Hand-Knotted Rug, Soft Wool, Medallion, Pair B
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | China |
| Size (ft/inches) | 5' 9" x 9' |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Tan, Light Brown, Brown | Burgundy |
| Age | 1960s |
| Collection | Chinese |
| SKU | 2209L030 |
| Rug Number | TRACY3502-JM |
| Condition/Notes | A beautiful vintage Chinese wool rug in very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Good pile & fringes. We also have a matching pair available in size 9x12, please inquire to learn more. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | China |
| Size (ft/inches) | 5' 9" x 9' |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Tan, Light Brown, Brown | Burgundy |
| Age | 1960s |
| Collection | Chinese |
| SKU | 2209L030 |
| Rug Number | TRACY3502-JM |
| Condition/Notes | A beautiful vintage Chinese wool rug in very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Good pile & fringes. We also have a matching pair available in size 9x12, please inquire to learn more. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























