Chinese Wool Rug 3x5, Vintage Carpet, Handmade
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | China |
| Size (ft/inches) | 3' x 4' 9" |
| Pile Height | 1/2" |
| Color(s) | Tan-Gold, Blue, Multicolor | |
| Age | 1960s |
| Collection | Chinese Peking |
| SKU | 2406L048 |
| Rug Number | CC2706-JM |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |
Original: $1,600.00
-65%$1,600.00
$560.00Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | China |
| Size (ft/inches) | 3' x 4' 9" |
| Pile Height | 1/2" |
| Color(s) | Tan-Gold, Blue, Multicolor | |
| Age | 1960s |
| Collection | Chinese Peking |
| SKU | 2406L048 |
| Rug Number | CC2706-JM |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























