Chinese Rug 5x3, Horizontal Rug, Vases Flowers, Handmade Antique Vintage Carpet, Peking Rug, Chinese Wool Rug

Chinese Rug 5x3, Horizontal Rug, Vases Flowers, Handmade Antique Vintage Carpet, Peking Rug, Chinese Wool Rug
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | China |
| Size (ft/inches) | 5' 2" x 3' |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | | |
| Age | 1940s |
| Collection | Chinese Peking |
| SKU | 2311L040 |
| Rug Number | GEO2006-KHR |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |
Original: $1,350.00
-65%$1,350.00
$472.50Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | China |
| Size (ft/inches) | 5' 2" x 3' |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | | |
| Age | 1940s |
| Collection | Chinese Peking |
| SKU | 2311L040 |
| Rug Number | GEO2006-KHR |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























