Chinese Peking Rug 4x6, Wool Hand Knotted Handmade Vintage Semi Antique Carpet, Semi Open Field, Light Peach & Navy Blue, Art Deco Rug
Chinese Peking Rug 4x6, Wool Hand Knotted Handmade Vintage Semi Antique Carpet, Semi Open Field, Light Peach & Navy Blue, Art Deco Rug
| Construction Technique | Handmade Hand Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | China |
| Size (ft/inches) | 4' 3" x 6' 2" |
| Pile Height | 1/4" |
| Color(s) | Light Peach/Light Salmon, Navy Blue | |
| Age | 1960s |
| Collection | Chinese Peking |
| SKU | 2305L011 |
| Rug Number | ROB2509-JM |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |
Original: $1,959.00
-65%$1,959.00
$685.65Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Construction Technique | Handmade Hand Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | China |
| Size (ft/inches) | 4' 3" x 6' 2" |
| Pile Height | 1/4" |
| Color(s) | Light Peach/Light Salmon, Navy Blue | |
| Age | 1960s |
| Collection | Chinese Peking |
| SKU | 2305L011 |
| Rug Number | ROB2509-JM |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























