Chinese Peking Rug 3x5, Antique Chinese Art Deco Carpet, Blue Ivory Tan, Hand Knotted Wool Asian Oriental Rug 3 x 5 Vintage Small Peking Rug

Chinese Peking Rug 3x5, Antique Chinese Art Deco Carpet, Blue Ivory Tan, Hand Knotted Wool Asian Oriental Rug 3 x 5 Vintage Small Peking Rug
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | China |
| Size (ft/inches) | 3' 2" x 5' |
| Pile Height | 1/4" |
| Color(s) | Tan, Blue, Ivory | |
| Age | 1920s |
| Collection | Chinese Peking |
| SKU | 2302L008 |
| Rug Number | NIN2759-JM |
| Condition/Notes | Chinese Peking rug in very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Good pile. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |
Original: $2,099.00
-65%$2,099.00
$734.65Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | China |
| Size (ft/inches) | 3' 2" x 5' |
| Pile Height | 1/4" |
| Color(s) | Tan, Blue, Ivory | |
| Age | 1920s |
| Collection | Chinese Peking |
| SKU | 2302L008 |
| Rug Number | NIN2759-JM |
| Condition/Notes | Chinese Peking rug in very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Good pile. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























