
Chinese Peking Rug 2x3, Small Chinese Wool Carpet
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | China |
| Size (ft/inches) | 2' x 3' 6" |
| Pile Height | 1/2" |
| Color(s) | Warm Ivory, Navy Blue | |
| Age | 1960s |
| Collection | Chinese Peking |
| SKU | 2408L091 |
| Rug Number | TS1808-KHR |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |
Original: $1,050.00
-65%$1,050.00
$367.50Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | China |
| Size (ft/inches) | 2' x 3' 6" |
| Pile Height | 1/2" |
| Color(s) | Warm Ivory, Navy Blue | |
| Age | 1960s |
| Collection | Chinese Peking |
| SKU | 2408L091 |
| Rug Number | TS1808-KHR |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























