
Chinese Needlepoint Rug 8x11, Handmade Wool Needlepoint Carpet, Vintage, Sky Blue
| Construction Technique | Handmade Hand-Woven |
| Materials | Wool |
| Origin | China |
| Size (ft/inches) | 7' 10" x 10' 9" |
| Pile Height | 1/8" (Flatweave) |
| Color(s) | Sky Blue, Cream/Beige | |
| Age | 2000s |
| Collection | Needlepoint |
| SKU | 2308L106 |
| Rug Number | VAH3508-JM |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |
Original: $2,749.00
-65%$2,749.00
$962.15Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Construction Technique | Handmade Hand-Woven |
| Materials | Wool |
| Origin | China |
| Size (ft/inches) | 7' 10" x 10' 9" |
| Pile Height | 1/8" (Flatweave) |
| Color(s) | Sky Blue, Cream/Beige | |
| Age | 2000s |
| Collection | Needlepoint |
| SKU | 2308L106 |
| Rug Number | VAH3508-JM |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























