Chinese Needlepoint Rug 8x10, Vintage Green Area Rug, Hand-Woven Flatweave Floral European Design Carpet Wool Handmade 8x 10 Living Room Rug

Chinese Needlepoint Rug 8x10, Vintage Green Area Rug, Hand-Woven Flatweave Floral European Design Carpet Wool Handmade 8x 10 Living Room Rug
| Construction Technique | Handmade Hand-Woven |
| Materials | Wool |
| Origin | China |
| Size (ft/inches) | 7' 10" x 9' 10" |
| Pile Height | 1/8" |
| Color(s) | Pine Green, Ivory, Laurel Green, Red, Lilac | |
| Age | 1980s |
| Collection | Chinese Needlepoint |
| SKU | 2110L004 |
| Rug Number | MA1004-JM |
| Condition/Notes | A beautiful vintage Chinese Needlepoint rug in very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Construction Technique | Handmade Hand-Woven |
| Materials | Wool |
| Origin | China |
| Size (ft/inches) | 7' 10" x 9' 10" |
| Pile Height | 1/8" |
| Color(s) | Pine Green, Ivory, Laurel Green, Red, Lilac | |
| Age | 1980s |
| Collection | Chinese Needlepoint |
| SKU | 2110L004 |
| Rug Number | MA1004-JM |
| Condition/Notes | A beautiful vintage Chinese Needlepoint rug in very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























