
Chinese Dragon Peking Rug 8 x 11.6, Ivory and Blue, Chinese Wool Rug, Vintage
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | China |
| Size (ft/inches) | 8' 4" x 11' 6" |
| Pile Height | 1/2" |
| Color(s) | Ivory, Blue | |
| Age | 1950s |
| Collection | Chinese Peking |
| SKU | 2410L009 |
| Rug Number | MTM65010-LEN |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | China |
| Size (ft/inches) | 8' 4" x 11' 6" |
| Pile Height | 1/2" |
| Color(s) | Ivory, Blue | |
| Age | 1950s |
| Collection | Chinese Peking |
| SKU | 2410L009 |
| Rug Number | MTM65010-LEN |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























