Chinese Carving Rug 8x10, Chinese Wool Carpet 8 x 10, Cream, 120 Line Rug, Vintage Handmade Art Deco Asian Oriental Rug, Aubusson Rug

Chinese Carving Rug 8x10, Chinese Wool Carpet 8 x 10, Cream, 120 Line Rug, Vintage Handmade Art Deco Asian Oriental Rug, Aubusson Rug
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | China |
| Size (ft/inches) | 7' 9" x 9' 8" |
| Pile Height | 1/2" |
| Color(s) | Cream | |
| Age | 1970s |
| Collection | Chinese 120 Line |
| SKU | 2308L056 |
| Rug Number | NIN4758-JM |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |
Original: $3,500.00
-65%$3,500.00
$1,225.00Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | China |
| Size (ft/inches) | 7' 9" x 9' 8" |
| Pile Height | 1/2" |
| Color(s) | Cream | |
| Age | 1970s |
| Collection | Chinese 120 Line |
| SKU | 2308L056 |
| Rug Number | NIN4758-JM |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























