
1 / 12
Chinese Aubusson Wool Rug 10x14, European Design, Thick Wool Pile
A Beautiful Vintage Handmade Hand-Knotted Wool Aubusson Area Rug. A great way to transform any space.
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | China |
| Size (ft/inches) | 9' 6" x 13' 8" |
| Pile Height | 1/2" |
| Color(s) | Tan | |
| Age | 1980s |
| Collection | Aubusson |
| SKU | 2404L028 |
| Rug Number | ALI4150-LEN |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |
$1,190.00
Original: $3,400.00
-65%Chinese Aubusson Wool Rug 10x14, European Design, Thick Wool Pile—
$3,400.00
$1,190.00Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
A Beautiful Vintage Handmade Hand-Knotted Wool Aubusson Area Rug. A great way to transform any space.
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | China |
| Size (ft/inches) | 9' 6" x 13' 8" |
| Pile Height | 1/2" |
| Color(s) | Tan | |
| Age | 1980s |
| Collection | Aubusson |
| SKU | 2404L028 |
| Rug Number | ALI4150-LEN |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























