Chinese Aubusson Rug 3.6 x 5, Beige and Gold, Handmade Vintage Elegant European Design Carpet, Plush Wool, Handmade

Chinese Aubusson Rug 3.6 x 5, Beige and Gold, Handmade Vintage Elegant European Design Carpet, Plush Wool, Handmade
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | China |
| Size (ft/inches) | 3' 6" x 5' 1" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Beige, Gold | |
| Age | 1980s |
| Collection | Aubusson |
| SKU | 2311L042 |
| Rug Number | GEO1856-KHR |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |
Original: $1,200.00
-65%$1,200.00
$420.00Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | China |
| Size (ft/inches) | 3' 6" x 5' 1" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Beige, Gold | |
| Age | 1980s |
| Collection | Aubusson |
| SKU | 2311L042 |
| Rug Number | GEO1856-KHR |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























