Chinese Art Deco Rug 5x8, Antique Chinese Wool Rug, Nichols Rug, Rare Chinese Carpet, Orange and Purple-Maroon

Chinese Art Deco Rug 5x8, Antique Chinese Wool Rug, Nichols Rug, Rare Chinese Carpet, Orange and Purple-Maroon
A Pretty Antique Handmade Hand-Knotted Wool Chinese Nichols Art Deco Area Rug. A great way to transform any space.
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | China |
| Size (ft/inches) | 5' x 7' 9" |
| Pile Height | 1/2" |
| Color(s) | Orange, Purple-Maroon | |
| Age | 1940s |
| Collection | Chinese Nichols Art Deco |
| SKU | 2404L026 |
| Rug Number | DEB3504-JM |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |
Original: $3,150.00
-65%$3,150.00
$1,102.50Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
A Pretty Antique Handmade Hand-Knotted Wool Chinese Nichols Art Deco Area Rug. A great way to transform any space.
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | China |
| Size (ft/inches) | 5' x 7' 9" |
| Pile Height | 1/2" |
| Color(s) | Orange, Purple-Maroon | |
| Age | 1940s |
| Collection | Chinese Nichols Art Deco |
| SKU | 2404L026 |
| Rug Number | DEB3504-JM |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























