Chinese Art Deco Rug 3x5, Black and Beige Chinese Carpet 3 x 5, Vintage Rug, 1950s Rug, Floral Rug, Handmade Rug, Art Deco Rug, Wool Rug

Chinese Art Deco Rug 3x5, Black and Beige Chinese Carpet 3 x 5, Vintage Rug, 1950s Rug, Floral Rug, Handmade Rug, Art Deco Rug, Wool Rug
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | China |
| Size (ft/inches) | 3' x 4' 10" |
| Pile Height | 1/4" |
| Color(s) | Black, Beige, Multicolor | |
| Age | 1950s |
| Collection | Chinese Art Deco |
| SKU | 2203L050 |
| Rug Number | TED1501-KH |
| Condition/Notes | A beautiful vintage oriental rug in very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Good pile & fringes. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |
Original: $1,099.00
-65%$1,099.00
$384.65Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | China |
| Size (ft/inches) | 3' x 4' 10" |
| Pile Height | 1/4" |
| Color(s) | Black, Beige, Multicolor | |
| Age | 1950s |
| Collection | Chinese Art Deco |
| SKU | 2203L050 |
| Rug Number | TED1501-KH |
| Condition/Notes | A beautiful vintage oriental rug in very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Good pile & fringes. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























