Chinese Art Deco Rug 3 x 5.9, Handmade Chinese Peking Carpet, Dark Blue and Gold, Medallion, Asian Oriental 3x6 Hand Knotted Vintage Rug

Chinese Art Deco Rug 3 x 5.9, Handmade Chinese Peking Carpet, Dark Blue and Gold, Medallion, Asian Oriental 3x6 Hand Knotted Vintage Rug
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | China |
| Size (ft/inches) | 3' x 5' 9" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Dark Blue, Dark Gold, Ivory | Light Blue, Green |
| Age | 1960s |
| Collection | Chinese |
| SKU | 2203L004 |
| Rug Number | DEAN1501D-JM |
| Condition/Notes | A beautiful vintage Chinese rug in very good condition. Features beautiful colors and design. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Good pile & fringes. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |
Original: $1,099.00
-65%$1,099.00
$384.65Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | China |
| Size (ft/inches) | 3' x 5' 9" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Dark Blue, Dark Gold, Ivory | Light Blue, Green |
| Age | 1960s |
| Collection | Chinese |
| SKU | 2203L004 |
| Rug Number | DEAN1501D-JM |
| Condition/Notes | A beautiful vintage Chinese rug in very good condition. Features beautiful colors and design. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Good pile & fringes. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























