Chinese 120 Line Rug 8x10, Chinese Aubusson Wool & Silk Highlights Handmade Vintage Carpet, Beige Fine Weave Rug, Floral European Design

Chinese 120 Line Rug 8x10, Chinese Aubusson Wool & Silk Highlights Handmade Vintage Carpet, Beige Fine Weave Rug, Floral European Design
A Lovely Vintage Handmade Hand-Knotted Wool, Silk Highlights Chinese Area Rug. A great way to transform any space.
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool, Silk Highlights |
| Origin | China |
| Size (ft/inches) | 7' 10" x 9' 10" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Beige | |
| Age | 1980s |
| Collection | Chinese |
| SKU | 2305L058 |
| Rug Number | FAR2009-CHA |
| Condition/Notes | Good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |
Original: $2,480.00
-65%$2,480.00
$868.00Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
A Lovely Vintage Handmade Hand-Knotted Wool, Silk Highlights Chinese Area Rug. A great way to transform any space.
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool, Silk Highlights |
| Origin | China |
| Size (ft/inches) | 7' 10" x 9' 10" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Beige | |
| Age | 1980s |
| Collection | Chinese |
| SKU | 2305L058 |
| Rug Number | FAR2009-CHA |
| Condition/Notes | Good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























