
Caucasian Kilim Rug 5x7, Vintage Russian Flatweave Kilim Carpet, Tribal Bohemian Kilim Rug
| Construction Technique | Handmade Hand-Woven |
| Materials | Wool |
| Origin | Caucasus Mountains |
| Size (ft/inches) | 4' 9" x 7' 1" |
| Pile Height | 1/4" |
| Color(s) | Red, Midnight Green, Ivory | Multicolor |
| Age | 1980s |
| Collection | Caucasian Kilim |
| SKU | 2403L032 |
| Rug Number | NIN3503-JM |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. Very finely hand knotted with a knot density of 150 KPSI. |
Original: $2,400.00
-65%$2,400.00
$840.00Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Construction Technique | Handmade Hand-Woven |
| Materials | Wool |
| Origin | Caucasus Mountains |
| Size (ft/inches) | 4' 9" x 7' 1" |
| Pile Height | 1/4" |
| Color(s) | Red, Midnight Green, Ivory | Multicolor |
| Age | 1980s |
| Collection | Caucasian Kilim |
| SKU | 2403L032 |
| Rug Number | NIN3503-JM |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. Very finely hand knotted with a knot density of 150 KPSI. |























