HomeStore
Caucasian Kazak Runner Rug 3.6 x 8, Wool Hand Knotted Antique 1880s Carpet, Ivory & Multicolor Stripes Oriental Runner Rug, Hallway Rug

1 / 12
Caucasian Kazak Runner Rug 3.6 x 8, Wool Hand Knotted Antique 1880s Carpet, Ivory & Multicolor Stripes Oriental Runner Rug, Hallway Rug
A Beautiful Antique Handmade Hand Knotted Wool Caucasian Kazak Runner. A great way to transform any space.
| Construction Technique | Handmade Hand Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Caucasus Mountains |
| Size (ft/inches) | 3' 6" x 8' |
| Pile Height | 1/4" |
| Color(s) | Ivory/Cream, Multicolor | |
| Age | 1880s |
| Collection | Caucasian Kazak |
| SKU | 2305L019 |
| Rug Number | C&C4009-KHR |
| Condition/Notes | Good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Not a perfect rectangle. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |
$2,999.00
Caucasian Kazak Runner Rug 3.6 x 8, Wool Hand Knotted Antique 1880s Carpet, Ivory & Multicolor Stripes Oriental Runner Rug, Hallway Rug—
$2,999.00
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
A Beautiful Antique Handmade Hand Knotted Wool Caucasian Kazak Runner. A great way to transform any space.
| Construction Technique | Handmade Hand Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Caucasus Mountains |
| Size (ft/inches) | 3' 6" x 8' |
| Pile Height | 1/4" |
| Color(s) | Ivory/Cream, Multicolor | |
| Age | 1880s |
| Collection | Caucasian Kazak |
| SKU | 2305L019 |
| Rug Number | C&C4009-KHR |
| Condition/Notes | Good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Not a perfect rectangle. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























