
Burgundy Aubusson Rug 6x9, Vintage Wool Carpet
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | China |
| Size (ft/inches) | 5' 9" x 9' 2" |
| Pile Height | 1/8" (Flatweave) |
| Color(s) | Burgundy | |
| Age | 1980s |
| Collection | Aubusson |
| SKU | 2405L100 |
| Rug Number | JESS4005-JM |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |
Original: $2,500.00
-65%$2,500.00
$875.00Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | China |
| Size (ft/inches) | 5' 9" x 9' 2" |
| Pile Height | 1/8" (Flatweave) |
| Color(s) | Burgundy | |
| Age | 1980s |
| Collection | Aubusson |
| SKU | 2405L100 |
| Rug Number | JESS4005-JM |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























