Blue Persian Qum Rug 5x7, Very Fine and Wonderful Authentic Persian Carpet, Wool Hand Knotted Vintage Semi Antique Oriental Rug, Floral, Ghom Qom Rug

Blue Persian Qum Rug 5x7, Very Fine and Wonderful Authentic Persian Carpet, Wool Hand Knotted Vintage Semi Antique Oriental Rug, Floral, Ghom Qom Rug
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Persian Qum |
| Size (ft/inches) | 4' 7" x 7' |
| Pile Height | 1/4" |
| Color(s) | Dark Blue, Light Blue | |
| Age | 1960s |
| Collection | Floral Allover |
| SKU | 2304L098 |
| Rug Number | JAVAD6007-HA-T |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |
Original: $4,599.00
-65%$4,599.00
$1,609.65Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Persian Qum |
| Size (ft/inches) | 4' 7" x 7' |
| Pile Height | 1/4" |
| Color(s) | Dark Blue, Light Blue | |
| Age | 1960s |
| Collection | Floral Allover |
| SKU | 2304L098 |
| Rug Number | JAVAD6007-HA-T |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























